Greenwich Tritons Club Champions

2014

Paul Davenport 10m TT Male Adam Tanner 22:00
Paul Davenport 10m TT Female Debbie Coyle 22:57
Sprint Distance Male James Donaldson
Sprint Distance Female Debbie Coyle
Olympic Distance Male Chris Eggleton
Olympic Distance Female Debbie Coyle
Middle Distance Male James Donaldson
Middle Distance Female Lizzie Williams
Ironman Male James Donaldson
Ironman Female Matilde Vazquez
Debut Season Marc O'Shea
Clubman Jim Kirkland

 

2013

Paul Davenport 10m TT Male Rob Baker - 21:08 Triton course record
Paul Davenport 10m TT Female Debbie Coyle - 23:30 Female course record
Sprint Distance Male Markus Allen
Sprint Distance Female Debbie Coyle
Olympic Distance Male Malcolm Davies
Olympic Distance Female Debbie Coyle
Middle Distance Male Bruno Mahsoudi
Middle Distance Female Not contested
Ironman Male Simon Neville
Ironman Female Angela Lurssen
Debut Season Nadja Brouwer
Clubman Jim Kirkland

Life memberships were awarded to Ed Simpson and Dave Landers for outstanding service to the club.

 

2012

Paul Davenport 10m TT Male Rob Baker
Paul Davenport 10m TT Female Bern Henry
Sprint Distance Male Rob Baker
Sprint Distance Female Freddie Sumption
Olympic Distance Male Malcolm Davies
Olympic Distance Female Debbie Coyle
Middle Distance Male Malcolm Davies
Middle Distance Female Debbie Coyle
Ironman Male Cedric Lassonde
Ironman Female -
Debut Season Shelley Jones
Clubman Jim Kirkland

Special Achievement Award - Glenn Hatrick for becoming the IUTA 2012 World Cup Quintuple Iron Champion (5*1 format)

 

2011

Paul Davenport 10m TT Male Rob Baker
Paul Davenport 10m TT Female Bern Henry
Sprint Distance Male Rob Baker
Sprint Distance Female Freddie Sumption
Olympic Distance Male Simon McGarry
Olympic Distance Female Debbie Coyle
Middle Distance Male Malcolm Davies
Middle Distance Female Sarah Dowling
Ironman Male Matt Winn Smith
Ironman Female Sophie Jannsen
Debut Season Martine Nield
Clubman Dave Weiler

 

2010

Paul Davenport 10m TT Male Neal O'Grady - 21:37
Paul Davenport 10m TT Female Bern Henry - 25:13
Sprint Distance Male Ed Simpson
Sprint Distance Female Freddie Sumption
Olympic Distance Male Neal O'Grady
Olympic Distance Female Coralie Glaunes
Middle Distance Male Simon Carter
Middle Distance Female Sue Godsell
Ironman Male Matt Winn Smith
Ironman Female Sue Godsell
Debut Season Debbie Coyle
Clubman Peppi Holder

 

2009

Club Champions:

Paul Davenport 10m TT:

Male Rob Baker - 21.56 - Bexley
Female Bernadette Henry - 24.46 - Bexley

 

Sprint Distance Male Rob Baker
Sprint Distance Female Jane Hinne
Olympic Distance Male Keith Sanders
Olympic Distance Female Freddie Sumption
Middle Distance Male Malcolm Davies
Middle Distance Female Sue Hilton
Ironman Male Matt Winn-Smith
Ironman Female Fiona Boxall
Clubman Steve Walker

 

Best Debut Season: Steve Woods

 

2008

Sprint Distance Male Rob Baker
Sprint Distance Female Gina Heiss
Olympic Distance Male Jamie Beecham
Olympic Distance Female Coralie Glaunes
Iron/half Iron Distance Male Matt Winn-Smith
Iron/half Iron Distance Female Gina Heiss

 

Best Olympic Splits:

Swim Male Jamie Beecham - 19:36 - Milton Keynes
Bike Male Jamie Beecham - 1:01:16 - London
Run Male Phil Oakley - 38:09 - Dambuster
Swim Female Diane Purton - 22:43 - Vancouver
Bike Female Coralie Glaunes - 1:10:54 - Vancouver
Run Female Coralie Glaunes - 40:38 - Dorney Lake

 

Paul Davenport 10m TT:

Male Rob Baker - 22.03 - Bexley
Female Bernedette Henry - 24.xx - Bexley

 

Best Debut Season: Gina Heiss

 

2007

Paul Davenport 10m TT Male Jamie Beecham - 22.27
Paul Davenport 10m TT Female Bern Henry - 25.11
Sprint Distance Male Paul Lilley
Sprint Distance Female Sue Hilton
Olympic Distance Male Chris Lionnet
Olympic Distance Female Sue Hilton
Iron/half Iron Distance Male Tim Allen
Iron/half Iron Distance Female Fiona Boxall

 

Best Olympic Splits:

Swim Male Chris Lionnet - 19:09 - Milton Keynes
Bike Male Jamie Beecham - 57:XX - London
Run Male Chris Lionnet - 33:02 - Dambuster
Swim Female Freddie Sumption - 25:04 - Northampton
Bike Female Coralie Glaunes - 1:05:16 - Northampton
Run Female Sue Hilton - 40:38 - Dambuster

Best Debut Season:
Freddie Sumption

Special achievement awards:
Darren Casserly, aka dazado. Outstanding contributions to the tritons egroup!?

 

2006

Club Champions:

Paul Davenport 10m TT Male Jamie Beecham - 22.20
Paul Davenport 10m TT Female Sue Hilton - 25.49
Sprint Distance Male Chris Lionnet
Sprint Distance Female Sue Hilton
Olympic Distance Male Chris Lionnet
Olympic Distance Female Coralie Glaunes
Iron Distance Male Tim Allen
Iron Distance Female Lorie-Ann Penner

Best Olympic Splits:

Swim Male Chris Lionnet - 17:46 - Milton Keynes
Bike Male Jamie Beecham - 59:39 - Shropshire
Run Male Christian Thomas - 35:46 - Dambuster
Swim Female Kate Westwood - 22:18 - Lausanne
Bike Female Sue Hilton - 1:08:20 - Shropshire
Run Female Sue Hilton - 38:58 - Dambuster

Best Debut Season
Jane Hinne

Special achievement awards
Vernon Thomas - BTA National Ranking Series Champion - AgeGroup

 

2005

Olympic Distance Male Clive Weston
Olympic Distance Female Sue Hilton
Iron Distance Male Tim Allen
Iron Distance Female Lorie-Ann Penner

 

Best Olympic Splits:

Swim Male Jon Godsell, 20:23, Dambuster
Bike Male Clive Weston, 1:00:30, Shropshire
Run Male Clive Weston, 34:06, Dambuster
Swim Female Sue Hilton, 22:43, Dambuster
Bike Female Sue Hilton, 1:13:27, Shropshire
Run Female Lorie-Anne Penner, 37:03, Dambuster
Best Debut Season: Coralie Glaunes